Książki 2016

Zamiast podsumowania roku kilka pozycji – wyłączając IT i fantasy – które wyjątkowo przypadły mi do gustu w roku AD 2016. Nie ma tego dużo ale może coś Ci się spodoba, miłej lektury 🙂

Ziarno i Krew Dariusz Rosiak
Książka o życiu bliskowschodnich Chrześcijan powstała w oparciu o podróże autora i rozmowy z ludźmi m.in. w Turcji, Syrii, Libanie, Egipcie i Izraelu. Opowieść o ludziach z zapalnych i zagrożonych miejsc, skupiona na nich tu i teraz ale z solidną dawką wiedzy dlaczego dzieje się tak jak się dzieje. Często m.in. pada pytanie do Chrześcijan czy możliwa jest ich koegzystencja z Muzułmanami. Autor prowadzi audycję Raport o stanie Świata – jedyne znane mi medium o tak wysokiej zawartości merytorycznej opartej na rzetelnej wiedzy i rozmowach z ekspertami z całego Świata, gorąco polecam, tu nie ma miejsca na kwiatki jak z TVN czy Reutersa 🙂
Idiota, Zbrodnia i Kara, Bracia Karamazow Fiodor Dostojewski
Fiodor rządzi – niesamowite postacie, mrożące krew w żyłach dramaty i historie wciągające jak narkotyk. Bardzo mroczne ale też przeważnie na końcu widać promyki nadziei i miłości które nadają nowy sens całym wydarzeniom.
Zdecydowanie też łatwiejsze w odbiorze niż mogłoby się wydawać. Jedynie “Biesy” były dla mnie nie do przejścia, próbowałem dwóch tłumaczeń i jakoś nie udało mi się przejść dalej niż 100 stron.

Einstein. Jego życie, jego wszechświat Isaacson Walter
Steve Jobs Isaacson Walter
Pamięć Absolutna Arnold Schwarzenegger
Do niedawna miałem w głowie mocne przekonanie że biografie to najnudniejsze co może istnieć – w końcu zamiast o kimś czytać godzinami można to zrobić w 2 min. na wiki i samemu coś ciekawego zrobić, nie?
A tu niespodzianka – każda z tych biografii to perełka, świetnie się je czyta i sporo się można dowiedzieć nie tylko o tych postaciach ale przede wszystkim o bogatej specyfice czasów w których żyli i przełomach w których brali udział.

Imperium Ryszard Kapuściński
Jedna z ciekawszych pozycji tego autora, kilka opowieści-obrazów z odległych miejsc byłego ZSRR pisanych w momencie jego rozkładu w 1990r. Rozdział z łagrów w Kołymie i kopalni w Workucie zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Zakonnice odchodzą po cichu Marta Abramowicz
Historie kilkunastu byłych zakonnic w różnym wieku i stażu i próba opisu tego środowiska w Polsce a także porównania z środowiskami księży i zakonników. Obraz jaki się z tego wyłania jest naprawdę szokujący, warto go poznać nawet jeśli jest bardziej wycinkowy niż chciałaby autorka.

Życie na pełnej petardzie Jan Kaczkowski
Dla równowagi po “Zakonnicach” (i genialnym Spotlight), biografia i przemyślenia z jednej strony bardzo tradycyjnego księdza (preferował liturgię po łacinie) z drugiej bardzo trzeźwo myślącego (m.in. popierał WOŚP). Kaczkowski sam wtedy zmagał się ze śmiertelną chorobą a jednak książka wolna jest od banałów a zamiast tego zawiera interesujące przemyślenia o tym jak może przebiegać proces umierania, jak w praktyce organizować hospicjum i co dla tych ludzi jest naprawdę ważne. Mało kto wie jak w ogóle rozmawiać z ludźmi po traumie/w ciężkiej chorobie a tu jest kilka dobrych uwag.

Riefenstahl Niemiecka kariera Jürgen Trimborn
Historia pierwszej artystki III Rzeszy – niesamowita postać i na pewno warta poznania choć jej strony moralnej raczej wybielić się nie da co wielokrotnie i intensywnie próbowano robić. Do samej śmierci była oryginalna i niezłomna w swojej pracy m.in. wyprawiając się z niezwykle trudne rejony Sudanu i do mistrzostwa opanowując fotografię głębinową.

O Chinach Henry Kissinger
Książka przede wszystkim o światowej dyplomacji a szczególnie tej chińsko-amerykańskiej w XX wieku ale także skrót najciekawszych momentów i współczesnych postaci z historii Chin. Historia, kultura i postawy Dalekiego Wschodu są skrajnie różne niż nasze i choćby dlatego warto się im przyjrzeć. Mnie najbardziej zaszokowało pojmowanie Chin przez samych Chińczyków i co za tym stało – dla przykładu wielokrotnie w historii militarnie znacznie przewyższali oni resztę Świata ale gdy ich flota dobijała do nieznanych lądów od tubylców wystarczyło im zapewnienie że to Chiny są najwspanialsze, centrum Świata, ich cesarz jest boski etc. etc. Co nasi europejscy i amerykańscy kolonialiści by wtedy zrobili to wiadomo 🙂
Chiny bez makijażu Marcin Jacoby
O Chinach z punktu widzenia ludzi tam mieszkających. Rzuca pewne światło na to dlaczego w Chinach jest tabu na rozmowy o śmierci, jak wygląda kultura jedzenia i tysiąc innych ciekawych rzeczy – lekka w odbiorze ale z dużą dawką wiedzy i historii podanej naprawdę wciągająco.

Dialog zamiast kar Zofia Żuczkowska
Doskonałe wprowadzenie do NVC (komunikacji bez przemocy) – potężne i otwierające oczy narzędzie do pogłębiania więzi z dziećmi / partnerem, dla mnie pozycja nr 1 dla rodziców.

 

maglkp@gmail.com